Uncategorized

Jak opanować życie, język i podróżować z Timem Ferrissem

Wysłany: 04/28/15 | 28 kwietnia 2015

Kiedy uczyłem angielskiego w Bangkoku, przyjaciel dał mi kopię 4-godzinnego tygodnia roboczego przez jakiegoś człowieka o imieniu Tim Ferriss. Najwyraźniej była to najlepiej sprzedająca się książka. W tym czasie próbowałem wymyślić, jak przedłużyć moje podróże, a mój przyjaciel pomyślał, że książka będzie pomocna. Przeczytałem to i natychmiast skomponowałem pomysły. Był wypełniony pomocnymi sugestiami na temat równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, rozpoczęciem własnego biznesu i życia bogatego w czasie. Książka miała głęboki wpływ na moje przemyślenia na temat życia. Od razu zrozumiałem, dlaczego książka była (i nadal) tak udana.

Wielu z was prawdopodobnie słyszało o Timie i jego pracy. Jego książki były wielokrotnie najlepiej sprzedającymi się nr 1 i często uważał oryginalnego projektanta stylu życia i hackera życia.

Od czasu przeczytania jego książki w 2007 roku kontynuowałem czytanie pracy Tima, pojawił się na jego stronie internetowej i spotkałem go kilkakrotnie (bardzo starałem się nie „fanboy” za pierwszym razem). Dzisiaj jestem podekscytowany, aby podzielić się z nim wywiadem, w którym rozmawiamy o podróży, językach i jego programie telewizyjnym!

Nomadic Matt: Jesteś znany ze wszystkich swoich „4-godzinnych” książek, ale dla tych, którzy cię nie znają, czy możesz dać nam trochę doświadczenia na temat siebie i tego, jak się w to wpadłeś?
Tim: Na pewno. Dorastałem na Long Island, ogonie szczura i tak dalej. Jakoś skończyłem w Princeton, studiując neuronauka, a następnie studia w Azji Wschodniej. Ukończyłem studia w 2000 roku i udałem się do San Francisco, aby zarobić miliardy na start-upach, który szybko się implodował. Założyłem własną firmę żywieniową.

Jednak moja dziewczyna mnie opuściła, a ja miałem nerwowy podział, co doprowadziło mnie do opuszczenia USA i podróżowania po całym świecie przez 18 miesięcy. Wtedy przeprojektowałem swoje życie, którego podstawa stanowiła 4-godzinny tydzień pracy.

Zostało odrzucone przez 27 wydawców, a potem uderzyło i pozostało na liście bestsellerów New York Times przez ponad 4 lata. Wiele lat później nadal pasjonuję się podróżą i pokazaniem ludzi, jak pokonać strach.

Mój najnowszy projekt, program telewizyjny zatytułowany The Tim Ferriss Experiment, bada, jak pokonać zmartwienie i zwiększyć prędkość uczenia się 10 razy. Został nakręcony i zredagowany przez ten sam nagradzany zespół Emmy za Anthony’ego Bourdaina (Zero Point Zero).

Zainspirowano cię do napisania 4-godzinnego tygodnia roboczego, ponieważ pojechałeś na wielką podróż po całym świecie, więc porozmawiajmy trochę o podróży. Dlaczego podróżujesz?
Podróżuję, aby otworzyć własny umysł, kwestionować moje założenia i uczę się. Nie możesz zrozumieć ani nie docenić własnej kultury bez doświadczania innych kultur.

Uczenie się języka, które kiedyś uważałem za „złe”, jest również niezbędnym do posiadania drugiej duszy. Daje ci nowy i lepszy obiektyw dla całego świata. Jak powiedział Ludwig Wittgenstein: „Granice mojego języka są granicami mojego świata”.

Podobnie jak ty, mocno miałem wpływ książka naszego przyjaciela Rolfa Potta. Czy w świecie hacków i wydajności życia uważasz, że estetyka powolnych podróży została zapomniana?
Jeśli nieustannie otrzymujesz powiadomienia o smartfonach co pięć minut, nie można poczuć się niez poleczonym lub niereaktywnym. Nie sądzę więc, abyśmy „zapomnieliśmy” sztuka powolnych podróży, że fałszywie przekonaliśmy się, że nie mamy czasu. To kompletna bzdura. Jeśli nie masz czasu, nie masz priorytetów. Brakuje nam uwagi, a nie czasu. Istnieją proste kroki, które pomagają to naprawić, takie jak na przykład w soboty „bez ekranu”.

Twój nowy projekt dotyczy uczenia się nowych rzeczy. Opowiedz nam o tym.
Eksperyment Tima Ferrissa jest trochę tak, jakby mity -Busters satysfakcjonuje Jackassa. Celem jest przekazanie narzędzi odbiorców 10 -krotnej zdolności uczenia się, a jednocześnie rozrywka akcją.

W każdym odcinku popycham się do punktu przełomowego, próbując nauczyć się notorycznie karać umiejętności-surfowanie, profesjonalny poker, brazylijskie jiu-jitsu, parkour, języki itp.-w ciągu zaledwie jednego tygodnia.

Dla każdej umiejętności współpracuję z najlepszymi na świecie i wieloma niekonwencjonalnymi instruktorami (Laird Hamilton, Marcelo Garcia, Stewart Copeland itp.), Którzy szkolą mnie na ostatnią rękawicę. Nie zawsze wygrywam i są spektakularne kontuzje i katastrofy, ale pokazuję, jak powtórzyć przełom.

Mantra programu brzmi: „Nie musisz być nadludzki, aby uzyskać nadludzki wyniki… potrzebujesz tylko lepszego zestawu narzędzi”. To był brutalny program do filmu. lots of literal blood, sweat, and tears… all caught on video camera of course!

I funded a lot of my original trip playing poker, so I was pleased to see that episode. What was the most interesting thing you discovered playing poker?
The many interesting thing about poker was the value of “selective aggression” and how a few tricks can help you hold your own, even against pros. Najważniejszym pierwszym krokiem było uświadomienie sobie mocy planu gry „Fold or Raise”, w którym „dzwonisz” praktycznie i składasz (wyrzucasz karty) 70% lub wiele więcej czasu. You have to have the patieNCE, aby złożyć godzinę prosto przed jakąkolwiek akcją. Następnie, jeśli masz „karty do wojny”, nie okazujesz miłosierdzia z agresją i rozmiarem zakładów.

Język ma fundamentalne znaczenie dla podróży i wiem, że spędziłeś dużo czasu na uczeniu się języków. Jak wiele mówisz?
Studiowałem 10 plus, ale w dzisiejszych czasach moim najlepszym językiem są japońskie, hiszpańskie, mandarynkowe chińskie (które są zasadniczo dialektem Pekinu) i angielski. Jeśli mam dwa tygodnie na przygotowanie, mogę wytrzymać podstawy w języku niemieckim, włoskim i kilku innych.

Należy pamiętać, że zrezygnowałem z hiszpańskiego w 9 klasie, ponieważ doszedłem do wniosku, że byłem „zły w językach”. Są hacki na te rzeczy.

W jednym odcinku eksperymentu Tima Ferriss muszę nauczyć się tagalog (filipińsko) w 3-4 dni wystarczająco dobrze, aby przeprowadzić wywiad na żywo w Tagalog. Nie polecam tego szalonego hazardu, ale odcinek pokazuje, co jest zdolny ludzki mózg, w tym wiele technik pamięci, które mogą zdobyć 2-10x słownictwo.

Jak uczysz się tak wielu, tak szybko? Czy istnieje 4-godzinna sztuczka, którą ludzie mogą używać? Co może zrobić codziennie podróżujący do Włoch na dwa tygodnie?
Absolutnie. Po pierwsze, studiujesz, jest o wiele bardziej istotne niż sposób nauki. Innymi słowy, musisz przestudiować wspólne słowa o wysokiej częstotliwości, aby jak najlepiej wykorzystać z najmniejszych godzin. Lubię> www.vis-ed.com karty flash, ponieważ są to produkowane. Jeśli chodzi o porządek, zrobiłbym następujące czynności:

Od razu zacznij używać całkowicie bezpłatnej aplikacji Duolingo, aby poczuć się znacznie bardziej komfortowo dzięki podstawowym słowom, strukturze i wymowieniu.

Jednocześnie naucz się narzędzi mnemonicznych, takich jak Metoda Linkword autorstwa Gruneberga, która pomoże Ci wchłonąć znacznie więcej słownictwa. Memrise wykorzystuje dobre mnemoniki, a oto ich włoski kurs.

Zobowiązaj się do kart 10-20 www.vis-red.com dziennie na tydzień przed podróżą i każdego dnia w kraju. Trzymaj je w kieszeni na przestoje (np. Czekanie w liniach, dojazd itp.)

Zdobądź frazonkę Lonely Planet i zapamiętaj co najmniej swoje 10 ulubionych zwrotów, w tym jeden absurdalny, aby rozśmieszyć miejscowych. Coś w stylu „Czy jesteś uczulony na Lamy?” lub cokolwiek działa świetnie. To sprawi, że będziesz wielu przyjaciółmi.

Zastanów się nad oglądaniem amerykańskich filmów lub telewizji, które znasz dobrze… z wybranymi napisami. Zrób to co najmniej cztery noce tygodniowo przez dwa tygodnie przed odejściem. Oto kreatywny sposób na ich znalezienie: po prostu wyszukaj YouTube lub Google „[Nazwa programu telewizyjnego lub filmu] sub ita” Jeśli jesteś technikem, możesz również wypróbować witryny takie jak napisy telewizyjne.

Jeśli chcesz uzyskać agresywne i odebrać wiele rozmów i wyrażeń idiomatycznych, możesz kupić popularny komiks, taki jak jeden kawałek zarówno w języku angielskim, jak i docelowym, w tym przypadku włoskim.

Z drugiej strony, czego nie powinni zrobić? Jakie błędy popełniłeś, których powinni unikać?
Nie używaj materiałów, których nie spożywałbyś w swoim ojczystym języku. Jeśli nie przeczytałbyś Financial Times w języku angielskim, dlaczego, u licha, miałbyś spróbować po hiszpańsku lub japońsku? Barf.

Wracając do swojej książki 4HWW, dlaczego według ciebie tak bardzo rezonowała z ludźmi? Spodziewałeś się tak wielkiej reakcji? Sugeruję, że jesteś uważany za tatę ruchu „Lokalizacja niezależny/projektowania stylu życia”.
Nikt nie spodziewał się, że 4HWW będzie miał wpływ, jaki wywarł. Nadal jestem zdumiony i upokorzony. Najczęstszą opinią, jaką otrzymuję, to coś: „Pracowałem na stacji roboczej w mieście, które tolerowałem (co najwyżej), a teraz prowadzę własną firmę z laptopa w niesamowitych miejscach, takich jak Kostaryka lub Tajlandia”.

Dosłownie dziesiątki niezliczonych ludzi przekazały mi to. To niezwykle satysfakcjonujące i wciąż muszę się szczyptować.

Kilku moich czytelników miało pytania, którymi chciałem się podzielić. Ten pochodzi z Jennifer: „Gdybyś mógł to zrobić ponownie, co byś zrobił inaczej?”
Zacząłem medytować wcześniej. Mogę szybko gniew i niechęć do urazy znacznie bardziej niż powinienem. Mężczyźni w mojej rodzinie wydają się mieć dość krótkie bezpieczniki. Medytacja bardzo to moderuje. Używam medytacji transcendentalnej, ale Vipassana i inni są świetni.

Sugeruję, aby zacząć od medytacji z przewodnikiem, czy to w aplikacji takiej jak głowa, czy spokoju, czy audio na stronie takiej jak samharris.org.

To pochodzi od innego Matta: „Co oznacza dążenie do szczęścia?”
To nie znaczy wiele. Ścigałem „szczęście” i przez długi czas użyłem tego słowa, ale myślę, że to głównie strata czasu.

„Szczęście” jest nadużywane w tak wielu miejscach, że sugerowanie stało się niejasne. Zgadzam się z Nathanielem Hawthorne, który powiedział: „Szczęście jest jak motyl, który po ściganiu jest zawsze poza naszym zasięgiem, ale jeśli usiądziesz cicho, może wysiąść na ciebie”.

Zwykle ścigam to, co mnie ekscytuje, i robię to, zwykle jestem bardzo szczęśliwy. Wydaje się, że nie działa na odwrót, przynajmniej dla mnie.

Tak więc, ponieważ jesteśmy witryną podróży, zakończmy kilka pytań dotyczących podróży z rundy błyskawicy:

Okno czy przejście? Jeśli jest to lot z dnia na dzień, z pewnością okno. W przeciwnym razie zawsze przejście.

Jaki jest twój ulubiony kraj? 1st: Us (nie zawsze było to), 2nD: Japonia, 3rd: Argentyna.

Jaki jest jedyny przedmiot podróży, którą zawsze pakujesz? „RAB Roller” do rozwinięcia stóp i przedramion.

Hostele czy hotele? Ani. Apartamenty przez co najmniej 1-2 tygodnie, gdy tylko jest to możliwe. Airbnb sprawiło, że jest to niezwykle łatwe, nawet w przypadku krótszych pobytów.

Zostajesz wysadzony na lotnisku i możesz iść w dowolnym miejscu na świecie. Gdzie idziesz? Malediwy! Chociaż uwielbiam nurkowanie (co też tam zrobiłbym), chciałbym odwiedzić, zanim całe miejsce będzie pod wodą.

Cały sezon eksperymentu Tima Ferriss jest teraz dostępny do oglądania (czy naprawdę jest jakiś inny sposób, aby zobaczyć coś w dzisiejszych czasach?) Na iTunes na iTunes.com/timferriss. Oto zwiastun:

Możesz także znaleźć Tima na jego blogu, 4-godzinny tydzień pracy.

Zarezerwuj swoją podróż: sugestie logistyczne i sztuczki
Zarezerwuj swój lot
Znajdź tani lot za pomocą Skyscanner. To moja ulubiona wyszukiwarka, ponieważ wyszukuje witryny i linie lotnicze na całym świecie, więc zawsze wiesz, że żaden kamień nie pozostaje obrócony.

Zarezerwuj swoje zakwaterowanie
Możesz zarezerwować swój hostel w Hostelworld. Jeśli chcesz pozostać gdzieś niż hostel, użyj Booking.com, ponieważ konsekwentnie zwracają najtańsze stawki dla pensjonatów i hoteli.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu podróży
Ubezpieczenie podróży zabezpieczy Cię przed chorobą, obrażeniami, kradzieżą i odwołaniem. Jest to obszerna ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Nigdy nie wybieram się na wycieczkę, ponieważ musiałem go używać wiele razy w przeszłości. Moje ulubione firmy, które oferują najlepszą usługę i wartość, to:

Bezpieczeństwo (najlepsze dla wszystkich)

Zapewnij moją podróż (dla osób powyżej 70)

Medjet (dodatkowe pokrycie ewakuacji)

Gotowy do zarezerwowania podróży?
Sprawdź moją stronę zasobów dla najlepszych firm do użycia podczas podróży. Wymieniam wszystkie te, których używam podczas podróży. Są najlepsze w klasie i nie możesz się pomylić, używając ich podczas podróży.