Uncategorized

Jak sprawdzić Amazon Rainforest w Boliwii

Ostatnia aktualizacja: 02/10/20 | 10 lutego 2020

Boliwia zapewnia przyjazną budżet opcję eksploracji lasu deszczowego. Jest bardziej przystępny cenowo i mniej zatłoczony niż Amazon Tours z Brazylii. W tym poście gościnnym Erin z niekończących się podróży pokazuje nam, jak możemy doświadczyć lasu deszczowego, przechodząc przez Boliwii w bardziej przystępnej cenie!

Amazoński las deszczowy. Jest to największy na świecie tropikalny las deszczowy, obejmujący około 5,5 miliona kilometrów kwadratowych. Korzystając z okazji, aby zobaczyć rzadką florę i faunę, nie trzeba zaskoczyć, że znajduje się na szczycie wielu list podróżnych „rzeczy do zrobienia”.

Kiedy wielu podróżników myśli o Amazonii, mają tendencję do myślenia o Brazylii.

Jednak basen Amazon faktycznie rozciąga się w dziewięciu krajach Ameryki Południowej, co wskazuje, że nie musisz brać kosztownej wycieczki w Brazylii, aby zobaczyć dżunglę. W przypadku podróżnika z budżetem Boliwia dostarcza niezwykłą (i niedrogą) alternatywę, z której można sprawdzić basen.

Jest nie tylko tańszy i mniej zatłoczony, ale jest tak samo biologicznie zróżnicowany jak Brazylia!

W tym poście pokażemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć, aby mieć niezwykłe doświadczenie Amazon w Boliwii!

Od czego zaczynasz?

Punktem wyjścia do boliwijskiej Amazonii jest miasto Rurrenabaque. Jest tutaj proste, aby zapisać się na wycieczki i będzie bardziej przystępne niż w przypadku rozwoju w La Paz. Co więcej, jest to małe miasteczko, więc łatwo jest wędrować i znaleźć pensjonat za około 5-10 USD za noc podczas sprawdzania kilku agencji wycieczkowych.

Istnieją dwa sposoby, aby sprawdzić Amazon stąd:

1. Pampas

Wycieczki Pampas są najtańszą opcją i są tam, gdzie zobaczysz najwięcej dzikich zwierząt, w tym aligatory, małpy wiewiórki i gigantyczny Kapibara z gryzoni. Może to jednak nie być klasyczne wrażenia z dżungli Amazon, które sobie wyobrażałeś, ponieważ pampas są savannah mokradeł na skraju basenu Amazon, a nie głęboko w dżungli, ale brak drzew wskazuje, że znacznie łatwiej jest dostrzec dziką przyrodę.

Wszyscy operatorzy wycieczek prowadzą prawie podobne dwudniowe/trzydniowe wycieczki za około 75 USD plus opłata za wstęp do parku (która wyniesie około 20 USD). Wycieczki zwykle obejmują cały transport, jedzenie i przewodnik. Dostajesz to, za co płacisz, więc spodziewaj się podstawowego zakwaterowania i posiłków (zalecam przyniesienie przekąsek), a twój przewodnik może nie być najbardziej kompetentny, jeśli zdecydujesz się na tanie operatora.

Ponieważ przewodniki są tak kluczowe dla ogólnego doświadczenia, upewnij się, że poprosisz o firmę z dobrymi, kompetentnymi przewodnikami.

Po bardzo wyboistej trzygodzinnej jeepie do dżungli przeniesiesz się do zmotoryzowanego kajaka i pokonujesz dodatkowo trzy godziny wzdłuż rzeki do loży. Podróż rzeczna była dla nas punktem kulminacyjnym, ponieważ zbliżyliśmy się do niezwykłej liczby dzikiej przyrody: setki aligatorów, całe rodziny Capybara (gigantyczne półwętwiczne gryzoni), żółwie opalane na kłodach i drzewa pełne małych żółtych małp. Wszystko, podczas gdy ptaki, takie jak czaple, czaple, łyżki różane, niebieskie królowe, orły i hoatzin (ptaki bażancyjne z niebieskimi twarzami i kolczastymi włosami) latały i zagnieżdżały się wokół nas.

Obóz Riverside znajduje się w spokojnej scenerii wśród drzew, z dużą ilością możliwości związanych z dziką przyrodą (miałem małpy zaglądające do mojego pokoju!). Wspólne drewniane chaty są na palach, a będziesz budzić się z hałaśliwymi dźwiękami Howler Monkeys. Generator dostarcza moc do 22:00, dzięki czemu możesz czerpać przyjemność z zimnych piw podczas wylewania się w hamak i obserwując zachód słońca nad rzeką.

Wycieczki Pampas to wspaniały sposób na oglądanie dużej przyrody za bardzo ekonomiczną cenę, ale bardzo ostrożnie wybierz operatora wycieczki i upewnij się, że nie dotykają ani nie karmią żadnej dzikiej przyrody – zwłaszcza anakondów.

2. Dżungla

Aby uzyskać znacznie bardziej klasyczne wrażenia z Amazon, wybierz trasę dżungli. Możesz pozostać w ekologicznym poziomie w dżungli i stamtąd wykonywać działania, ale może to być drogie. My (moja druga połowa i ja) zapłaciliśmy za 207 USD za dwa dni/trzydniową wycieczkę z Madidi podróżą do ich loży Serere, ale dostaliśmy duży, wygodny bungalow, wspaniałe jedzenie i bardzo profesjonalnie biegnącą wycieczkę. Podobały nam się również, że przychody z podróży powracają do pracy ochronnej dla tego obszaru.

Chociaż potrójna cena podróży Pampas, wciąż jest to znacznie mniejsza niż zapłacisz za podobne doświadczenie w Brazylii.

Do Serere Lodge dochodzi trzygodzinna jazda kajakiem i krótką podróż przez dżunglę. Możesz wybierać spośród różnych zajęć, w tym wycieczki kajakarskie po jeziorze obok obozu (w nocy można zobaczyć świecące czerwone oczy Caiman), codzienne i nocne wędrówka posiew.

Wędrki dżungli męczą się w upale i wilgotności, a w pampach było dużo więcej komarów niż w pampach. O wiele trudniej jest zauważyć dziką przyrodę – możesz spędzić godziny i nie widzieć jednej małpy, podczas gdy myCanoed przeszłe dziesiątki z nich w pampach. Ciekawie było zobaczyć kolorowe pająki i gigantyczne robaki oraz dowiedzieć się o leczniczych zastosowaniach drzew i roślin.

Ogólnie rzecz biorąc, po prostu czerpaliśmy przyjemność z spokoju bycia w dżungli, szczególnie z komfortu hamaka, nawet jeśli nie widzieliśmy dużo dzikiej przyrody.

Dostępne są bardziej przystępne wycieczki do dżungli z znacznie bardziej podstawowym zakwaterowaniem w podobnych cenach do podróży Pampas. Spotkaliśmy również kogoś, kto wynajęł przewodnika osobno, wędrował i rozbił obóz w dżungli. Zaoszczędzi to pieniędzy i być może będzie o wiele bardziej autentyczne doświadczenie, ale warunki w dżungli są trudne, więc nie podejmuj jednego z tych wędrówek.

Jeśli masz budżet i czas, polecam zarówno wycieczki Pampas, jak i Jungle, ale poza tym, musisz priorytetowo wykryć dziką przyrodę w Pampas lub klasyczne wrażenia z dżungli.

10 pomysłów na podróż dla boliwijskiej Amazonki

Możesz dostać się do Rurrenabaque z La Paz przez przerażającą, wyboistą 30-godzinną jazdę autobusem lub wybrać się na malowniczy 35-minutowy lot przez zaśnieżone góry i do dżungli. Leciliśmy z Amaszonas za 75 USD w jedną stronę, ale Tam może być trochę tańszy. Oczywiście przejażdżka autobusem o wartości 10 USD zaoszczędzi ci pieniądze, ale może nie być tego warte dla twojego zdrowia psychicznego! Sprawdź Skyscanner lub Momondo, aby uzyskać najlepsze ceny.

Najlepszym czasem na sprawdzenie boliwijskiej Amazonki jest pora sucha od maja do października, kiedy jest o wiele więcej dzikiej przyrody przyciąganych rzek i mniej komarów.

W Rurrenabaque nie ma renomowanego bankomatu, więc przynieś dużo gotówki.

Wielu operatorów wycieczkowych zaoferuje polowania Anaconda, w których można pozować do zdjęć. Nie idź dalej. Dzikie zwierzęta należy sprawdzić tylko z dystansu; To nie są zwierzęta.

Podróż w dżungli jest o wiele bardziej wymagająca fizycznie niż wycieczka Pampas, więc pamiętaj, aby mieć dobre obuwie i odpowiednie ubrania turystyczne.

Wielu przewodników zachęci cię do zbliżenia się i osobistej z wieloma zwierzętami, które widzisz. Dla własnego bezpieczeństwa nie.

Aby upewnić się, że otrzymasz renomowanego operatora wycieczek, nie płaci mniej niż 90-100 USD za wycieczkę. Wszystko poniżej tego punktu cenowego będzie mniej niż idealne.

Jeśli robisz wycieczkę dżungli, będziesz chciał nosić wodoodporne buty turystyczne lub buty.

Noś lekkie ubrania trekkingowe, ponieważ mogą się rozgrzać, ale także upewnij się, że nie zaatakuje cię komarów. Zabierz ze sobą spray na robaki.

Wykonaliśmy naszą wycieczkę Pampas z Indigena Tours. Nie mogę powiedzieć, że je polecam, ponieważ było dość źle zorganizowane, części żywności były zbyt małe, a nasz przewodnik nie był bardzo pomocny. Ale przynajmniej nie dotknęli żadnego zwierząt, co jest tutaj powszechnym problemem. W Rurrenabaque odbywają się absolutnie gorsze firmy wycieczki. Ostatecznie jest to niedroga podróż i dostajesz to, za co płacisz (nie ma o wiele droższe, lepiej rozwiązywane opcje), ale warto było zbliżyć się do tyle dzikiej przyrody.

***
Odwiedzanie dżungli Amazon jest najważniejszym wydarzeniem dla wielu podróżników w Ameryce Południowej i szkoda byłoby przegapić, ponieważ nie stać cię na wysokie koszty podróży w Brazylii. Dla nas Boliwia stworzyła najlepszą ekonomiczną alternatywę.
Jeśli i tak jedziesz do Boliwii (i musisz – to niezwykły kraj!), Pamiętaj, aby rozważyć wystawienie Amazon tutaj. Nie będziesz rozczarowany!

Erin McNeaney i jej partner Simon zaoferowali wszystko, co posiadali i opuścili Wielką Brytanię w marcu 2010 roku, aby podróżować po świecie na zawsze. Możesz śledzić ich przygody podczas niekończącej się podróży, Twittera i Facebooka.

Zarezerwuj podróż do Boliwii: logistyczne pomysły i sztuczki
Zarezerwuj swój lot
Użyj Skyscanner lub Momondo, aby znaleźć tani lot. Są to moje dwa ulubione wyszukiwarki, ponieważ wyszukują strony internetowe i linie lotnicze na całym świecie, więc zawsze wiesz, że żaden kamień nie pozostaje obrócony. Zacznij od Skyscanner najpierw, ponieważ mają największy zasięg!

Zarezerwuj swoje zakwaterowanie
Możesz zarezerwować swój hostel w Hostelworld, ponieważ mają one najlepsze zapasy i najlepsze oferty. Jeśli chcesz pozostać gdzieś niż hostel, użyj Booking.com, ponieważ konsekwentnie zwracają najtańsze stawki dla pensjonatów i tanich hoteli.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu podróży
Ubezpieczenie podróży zabezpieczy cię przed chorobą, obrażeniami, kradzieżą i odwołaniem. Jest to szczegółowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Nigdy nie wybieram się na wycieczkę, ponieważ w przeszłości musiałem z niej korzystać. Moje ulubione firmy, które oferują najlepszą usługę i wartość, to:

Skrzydło bezpieczeństwa (dla wszystkich poniżej 70)

Zapewnij moją podróż (dla osób powyżej 70)

Medjet (dodatkowe pokrycie repatriacji)

Szukasz najlepszych firm, z którymi można zaoszczędzić pieniądze?
Sprawdź moją stronę zasobów dla najlepszych firm do użycia podczas podróży. Wymieniam wszystkie te, których używam, aby zaoszczędzić pieniądze, gdy jestem w drodze. Zaoszczędzą Ci pieniądze podczas podróży.

Zdjęcie: 1 – Kevin Jones